katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the pair of lines is parallel perpendicular or neither y=-5/18x + 2 and y 5/18x + 2
Which statement best describes resistance? Resistance is how well a current will flow in a material and is measured in volts. how well a material conducts an
Did the egyptians measure intelligence from the shape of skull
Costa Rica has the greatest density of ___________ in the world. A- Species B- Trees C- Rivers D- Volcanoes
How to write a standard form equation with an undefined slope?
Which one of the following is not a function of the present continuous tense? a. To describe something that regularly happens b. To describe something that
Compare the decimals 16.30 and 16.3.  Which comparison is correct?   A. 16.30 < 16.3   B. 16.30 = 16.3   C. 16.30 > 16.3 Question Resources
What is the sum of the geometric series in which a1 = 4, r = 3, and an = 324? Hint: cap s sub n equals start fraction a sub one left parenthesis one minus r to
What were three eventual consequences of william the conqueror's victory at hastings?
The process by which a cell receives and responds to incoming messages is called __________ transduction.