raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

What is 22.8 ÷ 15 = ??????...
Read the excerpt from an article. Lewis Township officials have been publicly—and loudly—quarreling for what seems like forever over what to do with the 20-acr
pls do help quickly
The filter feature in excel allows you to look at what Data? Only data you select from the filter options Only data in the column labeled filter Only data that
help me please a teacher brings 2 3/4 pounds of hamburger to make 1/4 pound patties how many patties can she make?
I work 20 hours week and 11.75 hour what kind of apartment will I be able to get on my income get paid every 2 weeks
17.1 is what percent of38
Solve for x 3x^2-6x=-3 A) x=1/3 or x=1 B) x=1 or x=-1 C) x=1 D) x=-1/3 or x=-1 Is it a,b,c,or d please help!!!
the largest prime factor of 63 is?
Which of the following is a compound? Select one: a. Cl2 b. H2O c. He d. H2