raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

What are the roles of attitudes in initiating and building sustainable relationships
India s current form of government is a _______________.
Seed leaves are called _____. cotyledons endosperm sepals tendrils
A 13.5 gallon gasoline tank is for fifth for how many gallons will it take to fill the tank
what percent of 19.5 is 70.59
Augustin de Iturbide was able to declare independence from Spain while also proclaiming himself emperor in part because he came from a family of peninsulares. h
________ is the biogeochemical cycle that describes the movement of oxygen within and between it's three main reservoirs. a. Oxygen Cycle b. Carbon Cycle c. Nit
what is 16 times 3/8
Which sentence uses the correct verbs? Select one of the options below as your answer:A. When we go to the lake, everybody in the whole family pitches in to hel
for every 4 small popcorns sold at the theater there were 3 large sold. what is the ratio of small sold to large sold?