tminus2005 tminus2005
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of non-dairy creamer costs $8.00. What is the price per cup?

Respuesta :

patelman242
patelman242 patelman242
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 quarts = 8 cups

so 8 cups = $8

   1 cup = x

so the answer is $1

Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)