Mayaking9
Mayaking9 Mayaking9
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

8.76 / 12 = .73

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

Answer Link

Otras preguntas

What is the relationship between citizens of the United States and "global citizens"?
please help !! i’m struggling
CAN SOMEBODY PLEASE DO THIS
What is the slope of the line passing through the points (2, – 5) and (4, 1)? A. 2 B. 3 C. -4/5 D. 5/4
Find the 94th term of the arithmetic sequence of -26, -37, -48
A ______ is a statement of what will happen in a given set of circumstances
Sample answer for brainliest! Most accurate and detailed answer gets brainliest! What is art? (At least 1 paragraph)
A pair of sneakers is on sale for $ 51.25. If the original price of the sneakers is $ 62.50 , what is the percent of the discount?
Is this “assonance” with the vowel i
What is the slope of the line through (-1,4) and (5,2)