johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

factor the polynomials by finding the GCF 1. 3x+12 2. 7y-7 3. 5x+30y 4. 8m+36n please help i don't understand this
Dave has a board that is 29 inches long. He cuts the board into 4 equal pieces. How long will each piece be??????????
what is 31/100 in simpliest form?
kira is drawing a map of her state with a scale of 1 inches 30 miles the actual distance between park city and gatesville is 80 miles how far from gateville sho
different sizes of regular pentagons are used in a stained glass window.each small pentagon has side lengths of 4 inches and an area of 27.5 square inches.each
Writing to explain if 5 potatoes together have a mass of 1 kilogram and 8 pears together have a mass of 1,200 grams, which has the great mass , a potato or a pe
what type of plan is the best choice for an architect who wishes to show a client how space will be used throughout a home? A.blueprint B.contour drawing C. fl
Which two regions did the Great Migration heavily affect? a) the West and the East b) the South and the North c) the West and the North d) the East and the Sout
land which has not yet been divided into states
What is the square rute of 81