alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

Solve by elimination:4x+7y =8-8x -14y= 5
Is Smoking in Japan Illegal? Please help me :)
Hello how do you solve for x a= x-b/y
An ecosystem includes what?
what does the expression "what ever floats your boat" mean?
Q: What is the indicated term of the arithmetic sequence? someone help!!!! a14 for 200,196,192... A: a. 148 b. 252 c. 144 d. 239
one way in whick Robespierre and Louis XVI of France are similar is that both
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
What does it mean when Brutus says: "Into what dangers would you lead me, Cassius... that you would have me seek into myself...for that which is not in me?
which geographic feature most aided england during the industrial revolution?