lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Trees are planted along a road that is 2 kilometers 50 meters long. Elven trees are planted at an equal distance apart along the road. What is the distance in m
what is the resiprical of 5/8
Who is Naomi Koatla
Why were people opposed to creating the Articles of Confederation?
? Cómo está Linda? (bien)
Unalienable rights what is it?
Based on the Inferno, what does Dante most likely consider monstrous?
70 is what percent of 56
What divides Antarctica into two regions? a. The Ross Sea b. The Antarctic Peninsula c. The Weddell Sea d. The Transantarctic Mountains
What is 2/3 x (9+12)