kingstonrobinson911 kingstonrobinson911
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?

Respuesta :

rickyperez415
rickyperez415 rickyperez415
  • 04-02-2020
8.40$ divided by 5 = 1.68$ each pound which makes 1.68$ the unit price per pound.

Now to check the answer 1.68$ times 5 gives us a total of 8.40$
Answer Link

Otras preguntas

Find the area please
Which function in vertex form is equivalent to fx = 4+x2-2x
How does the myelin sheath help the neuron?
Which one of the following statements uses evidence to support an interpretation?
Compute the diameter of a square link subjected to a compres- sive load of 27,000 lbs. Modulus of elasticity 30 x 106 psi. Proportionality limit 38,000 psi, wor
Find BC please in the picture
A 3500-kg statue is placed on top of a cylindrical concrete (Y = 2.3 times 10^10 N/m^2) stand. The stand has a cross-sectional area of 7.3 times 10^-2 m^2 and a
.A system can have a nonzero velocity while the net external force on it is zero. Describe such a situation.
How many significant figures does this number contain 5,684
Write 0.68as a fraction in the lowest terms.