alysemartin552 alysemartin552
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Lydia decides to provide cheddar cheese for the competition. She buys 4.2 kilograms for 39.90. She estimates the cost of 1 kilogram of cheese to be $1. Is her estimate reasonable?

Respuesta :

dedruck
dedruck dedruck
  • 04-02-2020
no, her estimate is closer to 1 kilo of cheese being $10
Answer Link

Otras preguntas

By tradition, when does the presidential campaign begin?
change 0.025 , 0.00003 , 0.00197 to scientific notation
theo had a balance of -$4 in his savings account. after making a deposit, he has $25 in his account. what is the overall change to his account?
give me a sentence that has the words prosper and profit
How do you translate "fifty-three plus four times c is as much as 21" in an equation
Last summer, at Camp Okey-Fun-Okey, the radio of the number of boy campers to the number of girl campers was 8:7. If there were a total of 195 campers, how many
6x+5y=-15 into intercept form
this is for algebra 1 My two numbers add up to 12. Three times my first number plus twice my second number is 29. Which two numbers is she thinking of? Show yo
What is the best estimate product for 289 and 7
evaluate -a.   a=2.2  need help