Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which part of cellular respiration would be stopped if arsenic were ingested?
In 1839, a group of Africans took control of a Spanish ship called La Amistad that was bound for a port in Cuba where the Africans were to be sold as slaves. A
Why do you need to read the entire text before you determine the theme
is r=3 a solution to the inequality r+4>7
True or false Hydroelectric power plants are built on rivers that are flat and slow moving.
Most hormones' secretions are regulated by ___________ feedback, whereby a hormone's secretions are regulated by the hormone itself; in contrast, __________ fee
The word problem I just sent
do the following scenarios match the equation y=2x+5
When were the slaves in the United States actually freed
(I need your help please!) - Brainliest Answer! Read this excerpt from James Baldwin's "Notes of a Native Son": That year in New Jersey lives in my mind as tho