stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

OF what kind of organic compound are oils, waxes, and fats an example?
Hammurabi's Code brought a sense of fairness to his people and established order in society. a. True b. False
David charges $15 plus $5.50 per hour to mow lawns. Ari charges $12 plus $6.25 per hour to mow lawns. In what situations is Ari's charge greater than or equal t
What is the definition of metabolism? maintaining stability in an organism's internal environment producing offspring that are dissimilar to the parents the
In marine west cost climate, ocean winds cause?
how many times can 21 go into 336
What is the role of DNA helicase during DNA replication?
What is the role of DNA helicase during DNA replication?
(5y^4-3y^3+2y^2-6y+5)+(-3y^+6y^3-4y^2-4y-8) can someone simplify that
Simplify this expression: 19 – (–8) – (–14) = ? A. –7 B. –3 C. 41 D. 25