Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Which could be the equation for the function shown in the graph?
Which group moved to the New England colonies during the Great Migration?
PLEASE HELP ASAP!!!! Which leadership function is being employed in the following situation? At a department meeting, the employees are discussing why they miss
The value of an explanatory variable is 5, while the corresponding value of the response variable is 10. What would be the coordinates of this data point when p
According to Le Chatlelier's Principle, a. stress on a system causes it to stop working. b. adding heat causes the equilibrium to shift to the left. c. endot
The terra-cotta figures near the qin first emperor's burial mound demonstrate the
Declare a vector named sandwichesinstore that stores 3 items of type sandwichingredients.
Which function has a vertex at (2, –9)? f(x) = –(x – 3)2 f(x) = (x + 8)2 f(x) = (x – 5)(x + 1) f(x) = –(x – 1)(x – 5)
What action did the early Han emperors take to more efficiently rule the large empire? A. split the empire in two B. appoint co-emperors C. create a bure
Could someone explain me ... I would appreciate . Thank you