abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

¿Quién nos va a abrir la puerta a esta hora? (Sonia)
what is statutory right​
At a party the host orders 12 pizzas that are cut into 8 slices each. There are 30 people at the party. How many slices does each person get? Write your answer
Two six sided dice are rolled. What is the probability of one of the dice being a 4?a. 11/36 or 33%b. 1/4 or 25%c. 1/6 or 17%d. 1/3 or 33%​
As 390 g of hot milk cools in a mug, it transfers 30,000 J of heat to the environment. What is the temperature change of the milk? The specific heat of milk is
Evaluate this expression for x = 5: 6 + (10 – x)2 – 20
A spherical balloon is inflating with helium at a rate of 72 ft2/min . How fast is the​ balloon's radius increasing at the instant the radius is 3 ​ft? How fast
Solve the system using the Gauss-Jordan method. –5x + 4y = –14 x – 3y = 16 A. (–2, –3) B. (6, 5) C. (–4, –5) D. (–2, –6)
Does anyone know what this means I’ve tried looking it up and I can’t find it Thank you so much if you do:)
The last time Larissa checked her credit score, it was 760, and her only credit event since then has been applying for a store credit card. Which of these is mo