evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

please help me asap ​
What was one action that was taken by the First Continental Congress? Delegates discussed ways to end boycotts and other protests. Delegates created a plan of s
What is the definition of sitophylakes
why is water important in biological systems
Gregorian chant was originally notated within
4) How many cards must you draw from a deck of 52 cards to have at least 5 cards of one suit? There are four suits (clubs, spades, diamonds, hearts). Explain yo
what statement correctly describes a property of enzymes?
How is Twain effective at using humor? Cite evidence of humorous moments in the text. Also consider Twain’s intent and viewpoint in your response.\
Plz help i am giving out 35 points and if u get the answer wrong I'll report u so plz don't get it wrong
3 Bacteria live in the digestive system of an antelope. Which of the following was described? A. A consumer interacting with a producer B. A producer helping an