mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

the leading agricultural producer in the european union is
need help anyone can help
Stephanie ran four laps around the school track in 7 minutes and 30 seconds how many seconds per lap is that
The school wants to paint lines around a certain area so people do not park there. Each can of paint will cover 8 feet of lines. How many cans of paint are need
You're writing an essay on how the violence in video games affects younger minds. You found numerous sources containing the same information to support your top
beth made a batch of blueberry and banana muffins. Each batch is 6 muffins. She makes 2.5 batches of blueberry muffins. How many batches of banana muffins shoul
A line passes through the points (-6,-5) and (-8,-7). What is the equation of this line in slope intercept form?
a hamster wheel has a radius of 4 and 1/2 in. How far will the wheels turn in one revolution
Multiply the polynomial 2x(x−3) A)2x^2-6x B)2x-6 C)x^2-6
Which was most influential in causing the rail industry to grow and prosper?