mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Can somebody please help me answer this question
Choose the correct ordered pair
What effect does the phrase “helpless sight” in Stanza 2 have on the poem?
Writing an equation of a line in slope-intercept form when given a line that is parallel and the y-intercept
What does n equal????????????????????
What is the price per oz to the nearest cent of the least expensive: 15 oz for $3.58 or 25 oz for $4.25?
This was a movement to give females the right to vote
True or false preferring to drink alone is not a factor that contributes to drug addiction
Hemophilia is caused by several genetic factors; one, a recessive allele of an x- linked gene, is the subject of this problem. assume that a man with hemophilia
Simplify 3x2(7x2+ 2x − 4)