mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Like the Maya, the people of Teotihuacan were mainly farmers and __________.
How large was the most advanced computer in 1940
What is the common ratio of the geometric sequence: -1/12, -1/2,-3,-18...? A: -1/6 B: 1/6 C: 6 D: -6
May I PLEASE have help?
Which of the following makes a true statement? (5 points) The 1960 census revealed that the U.S. population had just passed the 200 million mark and was the fir
when a number is doubled, the result is 48. what is the number
Can I have some help please?
In which way did military and economic problems Interact in the decline of the Byzantine empire
As the difference between the air temperature and the dew point increases, the relative humidity ____.
How do you say hello in Spanish?