gabriellacrooks35 gabriellacrooks35
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

8 avocados cost $16.what is the cost of the one avocado

Respuesta :

Naee13 Naee13
  • 02-12-2019

Answer:

one avocado cost 2 dollars

Step-by-step explanation:

16 divided by 8 is 2 so therefor one cost $2

Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 02-12-2019

Divide 16 by 8.

16 ÷ 8 = 2.

So, one avocado costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

Organic compounds are made from: A. oxygen, carbon, and hydrogen B. carbon and hydrogen C. carbon and oxygen D. carbon only
Africa has land in both the eastern and the western hemispheres. africa is considered part of the eastern hemisphere. why?
Whipple is confused about the connection between the velocity and acceleration of the tennis ball. he decides to compare the velocity of the ball and the accele
How do you write 0.345 in scientific notation?
Find the average rate of change of the function f ( x ) = 1 x 2 + 2 x + 2 , on the interval x ∈ [0,2].
The concentration of a biomolecule inside a rod-shaped prokaryotic cell is 0.0037 m. calculate the number of molecules inside the cell, which is 4.1 μm long and
Although color don’t change, our ability to distinguish between them does fact or opinion
What are descriptive statistics? a. essentially a summary of the information b. the measures of central tendency c. an analytical and/or mathematical wa
The evolution of eukaryotic cells most likely involved _____.
Assessing opportunity cost involves making choices and dealing with consequences. choosing consequences over rewards. reviewing past decisions and changing the