loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

why do you think there are patterns around us?
why does yonatan come to sergis door?
The play Macbeth has both male and female characters. If the director used only female actors for the roles, what about the play would change the most?
why slavery in the territories was a divisive issue between North and South and how Congress tried to settle the issue in 1850.
Why did the Cherokee and Creek Indians eat similar foods and share similarities with weapons and tools? (Choose 2)
Being trusted because you kept a promise is an example of
List 5 characteristics of a living thing
If 2 different processes driven by heat transfer start at state 1 and end at state 2 BUT follow different paths, is the amount of energy transferred by heat the
A computer was on for 2/3 of the original price. If the original price was $900 what was the sale price
Why do cultures like India and the asu put such a value on things like rac and cow?