banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Sheyna has less than 180 minutes to decorate 60 cookies for the bake sale. How long can she spend decorating each cookie to stay within her time limit? (a) Writ
DUE TODAY Latisha earns $5 an hour painting her neighbor's fence. Part A: Create two variables and determine which is dependent and which is independent for thi
40 points! How did President Lincoln’s death affect the process of Reconstruction?
Two linear equations are shown in the graph below. Enter the coordinates of the solution of these two linear equations:
I need help, I will put as brainiest 15 points. pls help
What is one duty of the lieutenant governor of Georgia but not the governor? A. serving as commander-in-chief of the state's military B. leader of the Georgia S
What can Infra Red Waves carry and be used for?
What element of modernist poetry is evident in this excerpt from the poem, "Poetry" by Marianne Moore? Hands that can grasp, eyes that can dilate, hair that c
7) Each equation represents a proportional relationship. Choose the equations for which the constant of proportionality is 3/4 A) 24y = 18x Fic B) y = 0.75 3x -
Wha't the slope of the graph please help....