alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

I need help please???):
Which of the following is equivalent to 18- sq root -25
What value of n makes the equation true?
what happens yo axcess carbohydrates in animalsA:they are stored as fatB:they are stored as proteinC:they are stored as starchD:they are stored as sugar​
Hey Hey :-) ^^^^^^^^^^^
help asap will mark brainliest!!!!
Mr. Lee asks a student to solve the following system of linear equations. {-28=-40q-14p 10q+4=2p Which ordered pair (p, q) is a solution to the system? (-7/5,-
Please help me out please!!!!!!!!!
what is a compound? a poly element pure substance a homogenous mixture a single element pure substance a heterogeneous mixture
(80pts) The ratio of the number of A's in the class to B's in the class was 2:5. How many people got A's if there were 40 people who got B's?