zippermouthpurple zippermouthpurple
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

10 apples for $3.50. How much is the cost per apple?

Respuesta :

jsaenz6220
jsaenz6220 jsaenz6220
  • 02-10-2019

Answer:35 cents per apple.

Step-by-step explanation:

3.50/10=0.35

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 21-10-2021

The cost per apple if 10 apples go for $3.50 is 35cents.

According to the question, 10 apples go for $3.50

The question however requests that we find the cost per apple.

In essence; The cost per apple is;

  • Cost per apple = $3.50/10

  • Cost per apple = $0.35

Since, 100 cents make a dollar;

The cost per apple is; 35 cents.

Read more:

https://brainly.com/question/24558959

Answer Link

Otras preguntas

8(7b - 9) if be = 3 plz help I'm in 6th grade​
Capturing energy is critical to every environment because without it producers are unable to A. absorb water B. make their own food C. reproduce D. recycle nutr
Simplify (x-1)(x+2)(x+5)
how many ml in 2 cups of milk​
Need help ASAP please I’ll give brainiest :)
Daze in middle english
what is 2 4/7 + 9 5/6 =
What is the relationship between the word pairs in this analogy? winning joy as losing : disappointment O A. Antonyms B. Parts of a whole C. Synonyms D. Cause a
area of 10 and 7 in square inches
Question 3(Multiple Choice Worth 2 points) (13.02 LC) What unit of measurement would you use to measure the length of your foot? Centimeter Kilometer Millimeter