erinchewning38 erinchewning38
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

At the school cafeteria you could get three slices of pizza for $5.94 at this rate how much would seven slices cost in dollars and cents

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-10-2019

5.94/3 = 1.98

1.98 * 7 = 13.86

It could cost $13.86 for seven slices of pizza.

Answer Link
sofietyeweirdo
sofietyeweirdo sofietyeweirdo
  • 02-10-2019

Answer:

$1.98

Step-by-step explanation:

divide 3/ 5.94

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP ASAP Tammy bakes brownies in a pan that measure 5 in long, 6 1/2 in wide, and 2 in tall. She decides to cut pieces of brownie that measure 2 in by 2
How can the decimal 0.12 be expressed as a fraction
What factors led to the schism?
Sully uses a battery and a coil of wire to create an electromagnet. Using the same materials, if he wants to increase the strength of his electromagnet, he must
Aluminum is a highly reactive metal that oxidizes when exposed to air. Which of these would be a good first step in balancing this reaction? Al + O2 → Al2O3 A)
PLEASE HELP ASAP!!!!! Use examples from the lessons and your own personal experiences to compose at least one well-developed paragraph on the following: Explai
How the freedom riders helped the civil rights movement?
How does Tolstoy set up Gerasim to be a foil to Praskovya Fedorovna in these two excerpts from The Death of Ivan Ilyich? Gerasim alone did not lie; everything
What are main features included in myths
How did new technology link different regions of the united states in the early 1800s?