jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Although direct measurements of atmospheric carbon dioxide have only been taken consistently since the 1950s, scientists have been able to retrieve data from th
In addition to being a crime thriller, "Frequency" is also a father-son movie with a popular sport at its center. Which sport do Frank and Johnny Sullivan engag
Suppose the linear regression line y=-0.3x + 11.2 predicts the time, in minutes, it takes you to finish an obstacle course after training for x days. About how
If a plant grows 1/2 inch in 3/7 of a week, how many inches per week is the plant growing?
A car travels 160km in 2 hours. What is the average speed of the car?
Describe and illustrate the main features of an economic cycle
Read this please it is very confusing
Solve for x the answer is x=0 show steps
which phrase is an example of the heated tone present in the speech
Which features are present in this polar graph? Check all that apply graph is in image A.Symmetry about the pole (0,0) B.No symmetry C.Symmetry about the polar