zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

If 3t − 7 = 5t , then 6t = how do you solve this
PLEASE HELP I GIVE THANKS
What accent marks are missing from the paragraph in the highlighted box?
Select all choices that apply. Mark the statement if it accurately describes Isaac Newton’s achievements. A. His theory of universal gravitation revolutionized
Material in the cell nucleus made up of DNA and various kinds of protein is called_______?
0.8x+3.2-4.3x=7.7-1.2x
Which of the following is a factor that contributed to the formation of the Farmers' Alliance? low crop prices restrictive tariffs government regulations lack o
Which of the following choices is NOT considered an environmental stressor? A. flashing lights B. heavy traffic C. cancer D. loud noises
Analyze how friction can be both a positive and negative aspect In our every day lives
How is the way water cools different from other liquids ?