arsh18 arsh18
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Determine the unit rate.
5 1/4 yards of ribbon cost $9.17.

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 04-09-2019

Step-by-step explanation:

9.17/5.25= $1.75 a yard for ribbon

Answer Link
ewomazinoade ewomazinoade
  • 17-02-2022

The unit rate of the ribbon is $1.75.

What does division mean?

Division is the process of grouping a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷.

What is the unit rate of the ribbon?

$9.17 ÷ 5 1/4

$9.17 x 4/21 = $1.75

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

Answer Link

Otras preguntas

what is the place value of 1 in the number 0.413
The energy of atoms and molecules due to their motion is?
Canada has a population. That is about 1/10 as large as the United States. If Canada's population is about 32 million, about how many people live in the United
Scientists who studies things that past cultures have made and used
Which city in the United States was the first to celebrate Labor Day? Atlanta, Ga. Chicago, Il. San Fransisco, Ca. New York City, NY
is 1.1111111... rational
How to write 76. 100 in word form
Can we see or feel energy?
The concept of voting rights is based on
what is 280 divided by 4