trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

The area of triangle ABC is 50 square units. What is the length of CD?
A gas sample has a volume of 126 ml at 58. 0∘c. What is the volume of the gas at 118∘c
What is the magnitude of the electric field at the dot in the figure? (figure 1)
Determine the value of x. x = 9 All of these None of these x = 5 1/3 x = 20 1/3
The table compares the frequency of some unknown electromagnetic waves, Comparison of Frequency Electromagnetic Wave Frequency (hertz) 1014 Hz 1010 Hz 1020 Hz 1
"Meatless Monday" is an initiative promoted in the United States by the Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health as well as by a number of environmental
The person who writes an Autobiography is the author. True or False​
Triangle JKL has vertices J(−3, 1), K(0, 3) and L(4, −2). What are the coordinates of vertex L after the triangle is translated 2 units right and and 5 units do
the student council at mountain view high school plans to conduct a survey to determine the student body's opinion of the new lunch menu. which of the following
Julyby Susan Hartley SwettWhen the scarlet cardinal tellsHer dream to the dragonfly,And the lazy breeze makes a nest in the trees,And murmurs a lullaby,It's Jul