bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Write correctly using parallelism by starting each item off with a gerund. Olympic athletes usually like practicing, competing, and to eat ice cream sandwiches.
Which term best describes a fad diet
Please someone help me
who is the president of the United States of America? ​
A new enters the market causing a shift in the demand curve in the graph.What is the new equilibrium point after the substitute enters the market
In Hungry Horse, Montana, the Hungry Horse Dam blocks water flowing from the Columbia River. What is the best name for the water resource that is created by the
Which of the following statements about coral reef preservation efforts is true?
Please help probability
Which word best completes the sentence? “Carolina es ____ amiga simpática.” A.una B.ella C.un D.el
In Mendel's experiments, he discovered a difference in the F1 and F2 generations. What difference did Mendel observe? 0% of the F1 generation displayed the rec