bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

hey can you please help me posted picture of question
Which of the following reforms describes the change Populists desired in the elections of US Senators? A. Instead of being appointed by the governor, US Senator
What term refers to an enzyme that stopped working?
In 2011, the U.S. Centers for Control and Prevention (CDC) conducted a survey to track a wide variety of risky behavior by American youth. The following table s
Jupiter _____. may have prevented asteroids from forming a planet has a large gravitational field which can capture small comets is responsible for creating mos
According to Freud, what do dreams do? reveal urges and desires mask the unconscious mind freely explore your conceptions and perceptions both A and B
Necesito un mapa para la clase de ____________. a. matemáticas b. ciencias c. geografía.
Flourine 23 has a half-life of 2.2 seconds. how much of a 400 g sample would be left after 11 seconds ?
How long should a resume be
If you find yourself in a situation that you think might be escalating, what should you avoid doing? A. Allow the person to express concern B. Apologize, if a