gabrielliudodo gabrielliudodo
  • 03-04-2019
  • Mathematics
contestada

Finnegan shot 2 rolls of film film with 36 exposures on each roll. It costs $39.60 to develope all the pictures. How much did it cost for each person.

Respuesta :

karinaperea20 karinaperea20
  • 03-04-2019

Answer:

$0.55

Step-by-step explanation:

2x36= 72

39.60/ 72

Answer Link

Otras preguntas

In the ancient world, do you think it was more of a benefit or a challenge for humans to live on the Mediterranean Sea? Explain at least 2 reasons why.
Match the ideas from the US Constitution to the reasons they were included. just and quick verdict well-informed citizens reassurance of the powers of state gov
Order the numbers from least to greatest: -6, 5, -5, 6, 0
Can we combine a high quality of life with environmental sustainability?
what is the difference between chemistry and science
A group of 10 friends went on vacation together. They pooled their money together at the beginning of the trip and have $124.30 left over. How much should each
What is the radius of a sphere with a volume of 572 cm", to the nearest tenth of a centimeter?
Type the correct spelling word in the blank to complete the sentence. The (blank) movie star stopped in the small town.​
Frank drank 114 ounces of water everyday for 36 dayd how many total ounces did he drink​
The presidential election of 1888, won by Benjamin Harrison, is an example of how a candidate can __________. A. be chosen by the House of Representatives after