mywa mywa
  • 02-03-2019
  • Mathematics
contestada

If 3kg of beans cost $1.50, how much does two kg cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2019

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

➷ Find the cost per kg

1.50 / 3 = $0.50

Multiply this by 2 to find the cost for 2kg

0.5 x 2 = 1

It would cost $1

✽

➶ Hope This Helps You

➶ Good Luck

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

Answer Link
STEINKING STEINKING
  • 02-03-2019

Since, 3KG of beans cost $1.50

1.50 ÷ 3 = .50

.50 × 2KG

is $1

Answer: $1

Answer Link

Otras preguntas

What cruel action did macbeth order to insure his status
what are the 2 types of behavioral responses??
Estimate the value of 21*3.86/0.207 anyone knw the estimate for this?
Is sky an abstract noun??? X
the area of Alicia's garden is 81 square feet. what are the dimensions of her garden?
what is chemical energy?
How many different ways can you group a red apple, a green apple, a tomato, and a banana? (For example , I'll place apples in one group, and non-apples in anoth
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
When an object is charged, what type of subatomic particle is transferred between objects?
why does the same side of the moon always face the earth?