dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

How many distinct locations are there for a double bond in a five-carbon linear chain?
What is the equation of this function after it is reflected over the x-axis?
Which best explains why Brutus initially hesitates to join the conspirators? He knows that their motivations are different from his. He wants Caesar to be crown
__________ is a social category based on a complex mix of ancestry, culture, and self-identification.
Can someone help me with this question "Given the triangle below, what is m (angle) < B, rounded to the nearest tenth?
According to the law of conservation of mass, how does the mass of the products in a chemical reaction compare to the mass of the reactants? A There is no rela
What fraction is equivalent to 3/10?? 0.15, 0.1 or 0.6?
1: European nations wanted slaves to A: Work on European sailing ships B: work on plantations in the Americas C: work in factories in Europe D: build European s
Scientists have altered the genetic code of some potato plants by inserting genes that make the plants produce an insecticide. What is this process called? gene
Which is a group of tissues that work together to carry out a common function? A. cell B. organ C. organelle D. organ system