TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
Dirk Nowitzki of the Dallas mavericks scored 44 points in a recent basketball game. He scored no 3-point shots, but made a number of 2-point field goals and 1-p
13 squared? how does it mean and what is the solution?
What part of the cell produces ATP for the blueberry plant to grow? A. Mitochondrion B. Cytoplasm C. Ribosome D. Nucleus
Social needs are acquired through?
Serous membrane is what type? Epithelial or connective?
What is sociocultural ?
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
What is an "alloy" in the chapter of metals in chemistry??
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they