lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

i will get lots of chocolate on my birth day in present tense
To use your _____ to give someone directions, you have to translate from your own memory into words that someone else can understand.
La finca esperanza verde ____. es una reserva ecológica es un albergue turístico es un cafetal
The physician orders cultures to be drawn from the patient's invasive intravenous lines. What term describes the technique the RN must utilize in specimen colle
A rocket is launched from atop a 36-foot cliff with an initial velocity of 107 feet per second. the height of the rocket, t seconds after launch is given by the
transfer of heat through the movement of fluid that moves in currents
HELP PLEASE ANOTHER QUICK QUESTION !!!!!!
. In which sentence is the modifier high correctly used? The top of the building was more higher than I expected. The top of the building was more h
Gabriel is an environmentalist with very strong beliefs about who should pay for environmental cleanup. what is most likely to be gabriel's view?
Particle sizes from 0.2cm to 6.4cm are classified as what type of sediment?