spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

I don't know what method I should use to solve for y in this equation: (y-3)^2=4y-12
Graph with a line going through points zero comma two point five and four comma two point five. Select the equation of the line that passes through the point (3
What is the value of c?
Which statement correctly describes the inflammatory response process? A. blood vessels dilate, swelling occurs, phagocytes ingest foreign bacteria or viruses B
in the classical world, historians often described past events as caused by fate, gods, or other supernatural factors. Today, historians study the same events a
does Lindsay Lohan have a twin
Grace makes $2,200 per month. She spends $300 on credit card payments, $120 per month for a furniture purchase, and $450 on an auto loan. Does she have excessiv
the radius of a music CD is 6 centimeters. what is the circumfrence of a CD to the nearest tenth? use 3.14 for. pi
The accelerated growth and advances in taxonomy as a science occurred during
Gravity is considered what type of force? conservative non-conservative