emilysontay
emilysontay emilysontay
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

Aldo purchased N notebooks. They were 5
dollars each. Write an equation to represent the total cost C that Aldo paid.




Respuesta :

leejoy2431
leejoy2431 leejoy2431
  • 01-12-2018

Answer:

C = 5 x N

Step-by-step explanation:

because if you got three notebooks and they are $5.00 each you multiply and get your answer.

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line that passes through (-2, 3) and is parallel to 2x + 3y = 8? A. y = 2x + 6 B.y=-2/3x+5/3 C.y=2x+3 D.y=2/3x+5/3
A theory that stands the test of time and becomes the basis for a field of study is called a _ O A. conclusion O B. working theory O O C. hypothesis D. paradigm
20. Fine-grained igneous rocks are likely to be A. inclusive B. extrusive C. intrusive D. exclusive E. preclusive are landforms formed by the extrusion of lava.
What is one way that the setting of Hell is important in the Inferno? A. Hell's organization from least sins to worst sins reflects Dante's belief in an orderly
How to solve -3[1-2/3]=-9 in equation
Where is the error in this code sequence? String s1 = "Hello"; String s2 = "ello"; String s = s1-s2; java programming
My family and i came from England as settles so that so that we would be free to practice our religion . The place where i live is know for whaling . Where do i
It is helpful for the costume designer to bring swatches of fabric to the initial meeting with the director and set and lighting designers
A 2-gallon container of laundry detergent costs $21.36. ​ ​What is the price per quart?
Which sentence is a thesis statement