mikaylaknowsnothing
mikaylaknowsnothing mikaylaknowsnothing
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Someone please help me! I would appreciate it so much!

Someone please help me I would appreciate it so much class=

Respuesta :

nvybella
nvybella nvybella
  • 03-11-2018
5.1 • 0.79 = 4.029
the apples cost $4.03
Answer Link
Rinkhals
Rinkhals Rinkhals
  • 03-11-2018

Given that Mandy Cart Contains :

5.1 pounds of Apples that cost $0.79 a Pound

From the above statement we can say that :

One Pound of Apples cost is 0.79 Dollar

5.1 Pounds of Apples cost = 5.1 × Cost of One Pound of Apples

5.1 Pounds of Apples cost = (5.1 × 0.79) Dollar = 4.029 Dollar

So the Cost of Apples Mandy Put in her Cart is 4.029 Dollar

Answer Link

Otras preguntas

what does the numerator tell us in fraction
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
What Is the Richest Country in the World?
What Is a Zionist? Please help me :)
What positive and negative traits does Odysseus demonstrate in his adventure with the Cyclop's?
Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=3x+2, passing through the point (10,1)? A. 3x - y=29 B. 3x + y=29 C. -3x - y=29 D. 3x +
solve for x₁ and x₂6x₁+3x₂=606x₁-2x₂=80
The molar heat of fusion of gold is 12.550 kJ mol–1. At its melting point, how much mass of melted gold must solidify to release 235.0 kJ of energy?
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
one way in whick Robespierre and Louis XVI of France are similar is that both