icslunmelancon icslunmelancon
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jason rented a video game for 2 days for $6. How much would it cost to rent the video game for 5 days?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-11-2018

$6 /2 days = x/ 5 days

using cross products

6 * 5 = x *2

divide by 2

30/2 =x

x = 15

Answer: $15.00

Answer Link
allieballey0727
allieballey0727 allieballey0727
  • 02-11-2018
a day cost $3
multiple 3, times times.
so the answer would be $15
Answer Link

Otras preguntas

The inner and outer Radii of a cylindrical pipe are 5 cm and 4 cm respectively. find the area of cross section of the pipe.
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.
What were the contributions of the Harappan civilization?
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left
What is the creepiest sounding scale? What scale would u use for writing creepy music in other words
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju
What all the multiples of 81?
What were the contributions of the Harappan civilization?
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju