Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

explain why bromine does not react with aqueous potassium chloride
Can someone help me please (:
plz help and explain and thanks
Adele’s lawn has an area of x^2-5x-6 square feet and a length of x+1 feet. What is the width of the lawn in feet
Which is true if the Jamestown colony’s first year in America? A. The men were mostly farmers and planted vineyards right away. B. Many of men refused to work,
"communicators from north america, scandinavia, and germany tend to be logical, analytical, and action oriented. they also depend little on the context of a sit
Mark has been watching 16 movies for the past x months. Max has been trying to keep up with his pace but has only been able to watch half as many as Mark has. B
to whom was the squire related
In which decade was Martin Luther King Jr. born
Anna asks her broker to divide her investment of $2000 among three funds, x, y, and z. she decides that her investment in x should be twice her investment in z.