sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

f(x) = -x2 + 7x - 13 Find f(-3)
find the product of (4x +1)(4x -1)
Which ratio is an equivalent ratio to the tape diagram? Select all that apply.12 to 153 to 48 to 104 to 10
Graph the solution to the following system of inequalities x < - 4 y >= - 8 3x + 5y <= - 20
QRS and SRT are complementary. if m QRS (8x+10)° and m SRT=(8x)°Determine m QRSm QRS=
Thomas is married and files jointly with his spouse. Their combined taxable income is $25,799. Their employers withheld $4,386 in taxesfor the year. Determine t
I’ll send you the rest because there’s more!! But the equation is in the picture!
Calculate the percent yield if 1.95 g of Ca(OH)2 reacts with excess HCl to produce 2.50 g of CaCl2. Ca(OH)2 + 2HCl → CaCl2 + 2H2OTheoretical yield?Percent yield
Simplify the expression. 2m - 8 - 2m - 1
What is the true about the scores shown? please explain to me how to do this.