ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

55% of what number is 77?
a baker started out with 12 cups of flour she had 9 1/4 cups of flour left after the first bunch of batter she made she had 6 1/2 cups of flour left after the
The cost of 6 motorcycles is = to the cost of one suv cost 30000. find the cost of 1 motorcycle
A communication channel that allows recipients to receive not only the words in the message but also to hear the tone of voice and see the body language of the
George said if 2 and 4 are factors of a number, then 8 is a factor of the number. Is he correct explain?
Find the sum of (5x3 + 3x2 - 5x + 4) and (8x3 -5x2 + 8x + 9).
The solution of the equation 2d - 6 = 5 is _____.
What is the term that describes groups of Arab nomads?
how can you use models to evaluate and compare expressions
give me a division problem involving the division of a decimal by a whole number with an estimated quotient of 7