lorraine1999 lorraine1999
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 03-07-2018
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link
XSadness
XSadness XSadness
  • 03-07-2018
Hello.

The answer is $1.57

You would have to divide 2.10 by half to get 1.57.

Have a nice day
Answer Link

Otras preguntas

A stir is offering a 20% discount on all sales over $50. If you purchase a shirt an a pair of jeans for $62.50, what is the amount of the discount you would rec
Character sketch of Lilliputians
Which of these types of rock can melt under the right conditions?
the kingdom of charles later became?
What is the measure of angle 2? A) 47 degrees B) 74 degrees C) 37 degrees D) 53 degrees
How many chromosomes does an individual with Turner syndrome have
The angle bisectors of XYZ intersect at point A, and the perpendicular bisectors intersect at point C. AB_XZ What is the radius of the inscribed circle of
". What would be the net gain of ATP from the breakdown of ten molecules of glucose under aerobic conditions? 10 20 40 360 2. The Krebs cycle does NOT occur if
What nation experienced the Velvet Revolution, a peaceful and non-violent movement to remove Communists from power?
regarding the formula al2o3 which of the following is accurate