shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

when we look at a leaf, we see the colors of light that are reflected off its surface. how does the relatively low flow of oxygen in green light?
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
when we look at a leaf, we see the colors of light that are reflected off its surface. how does the relatively low flow of oxygen in green light?
Morgan found a stone arrowhead. He measured it three times. He measured it as 2 inches to the nearest inch, to the nearest 1/2 inch, and to the nearest 1/4 inch
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8
how is the expression of sex linked genes both  similar to and different from the expression of autosomal genes?
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
Rico is making4 batches of mexican rice. each batch needs 2/3cup of corn. He only has a1/3-cup measure.How manytimes must Rico measure 1/3cup of corn to have en